PLÁŽE A PARKY LOTYŠSKA NA KOLE

zájezd NOMÁD
Cyklistika v lotyšském Národním parku Gauja, zvaném Vidzemské Švýcarsko a dalších regionálních parcích. Jeskyně, útesy, pískovcové skály a příkré břehy řeky Amata a Gauja, stovky jezer, středověké hrady a romantické zříceniny. Lázeňská města Sigulda a Jurmala i hanzovní perla země Riga. Přímořské lázně Jurmala s písečnými plážemi, promenádami i unikátní lázeňskou architekturou. Nezapomenutelné cesty na kole přírodou Lotyšska i proslulá Hora Křížů v Litvě

PROGRAM ZÁJEZDU:

1.-2.den: Žďár nad Sázavou - Kryžiu kalnas. Autobusem přes Polsko do Litvy. Zastávka u Hory Křížů, poutního vrchu s tisíci kříži a na kole z Šiauliai s dominantní katedrálou svatého Petra a Pavla a renovovanou vilou Chaima Frenkela a po jedněch z prvních cyklotras v zemi, po písečných lesních cestách, podél jezer a říček Regionálního parku Kurtuvenai.
3.den: Riga. Autobusem do Lotyšska, na kole či pěšky prohlídka hanzovní Rigy (UNESCO) - hlavního města Lotyšska: gotické Domy Černých hlav, dóm, Švédská brána, kostel sv. Petra aj. Na kolech z Rigy na sever mezi kanály, jezery, řekou Daugava a podél pobřeží.
4.den: N.P. Gauja, Sigulda, Turaida, Gutmannova jeskyně. Prohlídka města, paláce a starého hradu v Siguldě a cyklotrasou "Lotyšským Švýcarskem" v N.P. Gauja údolím pískovcových skal k dominantě hradu Turaida. Dechberoucí výhledy na údolí řeky Gauja. Gutman ala - největší jeskyně Pobaltí. K romantické zřícenině hradu Krimulda a dále červenou cyklotrasou podél řeky na západ, nebo možnost plavby kaňonem řeky Gauji na loďkách, pro zájemce lanovka nad údolím řeky.
5.den: Césis, Araiši, Zvartes iezis, Lígatne. Na kole ze starobylého města Césis se středověkým hradem a dřevěnými domy k jezeru Araiši s ostrovní pevností z doby bronzové. Pískovcový monument Zvartes iezis na břehu řeky Amata. Přes N.P. Gauja kolem podzemního utajovaného sovětského bunkru do Lígatne s průzračnou stejnojmennou říčkou.
6.den: Jurmala. Z Rigy na kole do Jurmaly, nejvyhlášenějšího pobaltského přímořského letoviska s promenádami a lázeňskými dřevěnými domky, vzniklého spojením přímořských rybářských osad. Odpočinek, koupání, krásné písečné pláže s bílým pískem, duny, borové lesy. Vyhlášené pláže v Majori s titulem "Modré vlajky". Zájemci mohou jet na kole až do Národního parku Kemeri, kolem sanatoria Jaunkemeri se sirnou vodou.
7.-8.den: Riga - Žďár nad Sázavou. Z Rigy autobusem přes Litvu a Polsko zpět domů.

Obtížnost: 2, doporučujeme MTB nebo cross
Délka tras: autobusem 3300 km, na kole 0-240 km
Počasí: podobné jako u nás, může být deštivěji, voda 17-20 °C
Odjezdy: Praha, Žďár nad Sáz., Brno, Olomouc, Ostrava

Termín: 13.8. - 20.8. 2022
cena v Kč: 10 790,-


V ceně je: Doprava klimatizovaným autobusem, přeprava kol, 5x ubytování v pokojích hotelu po 2 osobách se snídaní, průvodce, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Možnost dokoupit do polopenze 5x večeře v hotelech za 990 Kč.

Zájezd najdete na stránkách CK NOMÁD