BALKÁN CYKLO

zájezd KUDRNA
Láká vás usednout na kolo a projet si hned několik balkánských států? Na kole překročit celnice ve stylu Tří veteránů? Těší vás jízda úzkými silničkami bez provozu a výhledy na divoké skalnaté hory? Chcete zažít pravoslavné památky, kouzlo Orientu, svérázný svět Albánie i antické dědictví starého Řecka? Pak vyrazte s námi na dobrodružné putování z Makedonie do Řecka. Čeká nás jízda balkánskou divočinou, národní parky Galičica a Vikos-Aoös, a také návštěvy zajímavých kulturních míst jako je makedonský Ohrid, albánská Korçë a řecká Ioánnina. Osvěžující koupání v řekách a jezerech a na závěr zasloužený relax u Jónského moře. Celou trasu můžete absolvovat etapově, nalehko a bez nakládky kola. Autobus poveze všechnu naši bagáž a na většině etap bude k dispozici a trasu vám může zkrátit.

PROGRAM ZÁJEZDU:

1.–2. den Přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko do Makedonie. První výlet nás čeká v oblasti Ohridského jezera. Projedeme se pobřežní silničkou, vykoupeme se v jezeře a prohlédneme si nejkrásnější makedonské město OHRID s mnoha historickými kostely. (- 32km)
3. den Ještě chvíli zůstaneme u „makedonského moře“. Projedeme se kolem repliky prehistorické vesnice postavené na kůlech nad jezerní hladinou až ke klášteru sv. Naum a pramenům Černého Drinu. Pak už zamíříme do hor NP Galičica s famózními výhledy na Ohridské a Prespanské jezero. (- 70km, kratší varianta - 40km)
4. den Kolem Prespanského jezera dojedeme k makedonsko-albánské hranici a zamíříme do země orlů. Přes první albánské kopce přejedeme do města KORÇË, kterému se přezdívá albánská Paříž. Prohlédneme si staré město, orientální tržiště i moderní bulváry a zamíříme do horské vesnice Voskopojë se zapomenutými kostely a kláštery. (- 70km, kratší varianta - 55km)
5. den Projedeme se divokými horami přes typické albánské vesničky Polenë a Pulahë do města Erseka. Odtud famózní krajinou s výhledy na pohraniční pohoří Gramos a skalnaté štíty albánské Ostrovicë. (- 75km)
6. den Jízda albánsko-řeckým pohraničím nás zavede do horského města Leskovik. Odtud si vychutnáme vyhlídkový sjezd k řece Vjöse až k hranicím. Otevře se nám kouzelný svět národního parku VIKOS-AOÖS. Na dvě noci zatáboříme při ústí kaňonu Vikos. (- 70km, kratší varianta - 60km)
7. den Volný den s volitelným programem a náročností. Můžeme sednout na kolo a zamířit do srdce národního parku se starými kamennými vesničkami Aristi, Papigo a Micro Papigo, projít se pěšky jedním z nejhlubších evropských kaňonů anebo si užít trochu adrenalinu při raftování na řece Voidomatis. Další variantou je odpočívat a sbírat síly na další etapu.
8. den Královskou etapu nad kaňonem řeky Aoös zahájíme ve městě KONITSA, kde ochutnáme řecké dobroty a posedíme na kávě. Pak už vyrazíme po úzké silnici s výhledy na strmé vápencové srázy masivu Timfi. Projedeme několik horských vesnic s tavernami, které příjemně zpestří jízdu řeckou divočinou. Před posledním výšlapem se osvěžíme v řece Aoös. (- 60km, kratší varianta - 40km)
9. den Poslední hosrká etapa nás povede do města Ioánnina. Než opustíme hory, můžeme vyjet do vesnice Monodendri se starým pravoslavným klášterem sv. Paraskeva, který stojí přímo na hraně kaňonu Vikos. Ti nejvytrvalejší mohou přidat pár kilometrů výjezdem na vyhlídku OXIA. Během sjezdu do civilizace navštívíme krápníkovou jeskyni Perama. Večer si užijeme koupačku v jezeře Pamvotis. (- 80km, kratší varianta - 60km)
10.–12. den Naposledy osedláme naše kola a vyrazíme na vyjížďku okolo jezera Pamvotis (- 30km). Prohlédneme si historické centrum města IOÁNNINA, které si dosud udržuje orientální kolorit. Vystoupáme k citadele Frúrion, odkud je nádherný výhled na mohutnou hradbu pohoří PINDOS. Můžeme také podniknout lodní výlet na ostrov, kde popravili Ali pašu Tepelenského. Během přejezdu k moři navštívíme antické památky Dodoni s velkolepým amfiteátrem. Odpoledne a večer strávíme odpočinkem na pláži a koupačkou v Jónském moři. Trajektem se přepravíme do Itálie a přes Rakousko zamíříme zpět do ČR kam dorazíme v brzkých ranních hodinách.

Termín: 17. 6. - 28. 6. 2022
Cena: 13 900 Kč


Cena zahrnuje dopravu autobusem včetně přepravy koltrajekt z Řecka do Itálie5x v kempech, 2x na tábořištích v přírodě a 1x na tábořišti u hospůdky ve vlastních stanech a spacácíchKudrnovskou polopenzi a 1x místní večeři (ryby)průvodcepojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, připojištění odpovědnostizákonné pojištění CKpišingr
Cena nezahrnuje vstupné do NP Galičicavstupné do památek a muzeí v rámci programufakultativní rafting na řece Voidomatis (25 EUR)pojištění pro případ Covid-19 (doporučujeme připojistit)
Ubytování Nocovat budeme na rozmanitých místech – 5x v kempech, 2x na tábořištích v přírodě a 1x na tábořišti u hospůdky ve vlastních stanech a spacácích. Na Balkáně rozhodně nečekejte žádný velký komfort. Většinou budeme moc rádi, když narazíme na studenou vodu a funkční záchod. Na tábořištích se budeme muset spokojit s mytím v potoce či jezeru. Nemáte-li vlastní stan, můžete si ho zapůjčit v naší půjčovně (bude-li vámi požadované vybavení ještě volné). Zásuvky odpovídají českým standardům, není tedy zapotřebí žádné speciální redukce.
Strava Během zájezdu je zajištěna oblíbená kudrnovská polopenze (snídaně a teplá večeře) připravovaná ve speciální "cestovní kuchyni". K přípravě používáme kvalitní suroviny od osvědčených dodavatelů, které doplňujeme čerstvými potravinami z místních zdrojů (převážně čerstvá zelenina a ovoce, pečivo). Pokrmy připravujeme s ohledem na typ zájezdu, odpovídající výkon a správné výživové hodnoty. Uspokojíme i specifické potřeby strávníků, kteří mají různá omezení, jako například celiakie nebo intolerance laktózy, ale také vegetariány a vegany (jakékoliv specifické požadavky je potřeba nahlásit předem). Podrobnější informace najdete na www.kudrna.cz/stravovani. Bude-li to vyžadovat program, dostanete někdy místo večeře teplý oběd nebo odpolední jídlo či balíček na cestu. Ostatní stravování během dne je ve vlastní režii, můžete si vzít svačinky z domova nebo ochutnat také speciality balkánské kuchyně. Možnost dokupovat místní potraviny bude téměř denně. První jídlo, které od nás dostanete, bude večeře ve čtvrtek a poslední jídlo od nás bude balíček (1x snídaňový a 1 večeřový) na trajekt do Itálie.
Doprava Doprava bude zajištěna zájezdovým autobusem.
Nástupní místa Bratislava / Brno - Zvonařka
Náročnost Při tomto cykloputování ujedeme celkem přibližně 400–500 km po slušně udržovaných asfaltových silničkách s minimálním provozem (jen výjimečněji pojedeme po šotolině). Na cestách se silničním provozem je nutné dbát na zvýšenou opatrnost a dodržovat základní pravidla silničního provozu a lidské slušnosti. Nejvhodnější je kolo trekové či hladce obuté horské. Během etap jedeme nalehko, někdy se budeme moci občerstvit u autobusu, který nás bude při některých etapách čekat v určených hodinách na kontaktních místech. Kteroukoliv část etapy či zájezdu je pak možno absolvovat busem, popř. si udělat zcela vlastní individuální program (na kole i bez něj). Délka jednotlivých základních etap s eventuelní možností zkrácení je uvedena v závorce na konci popisu jednotlivých dní v programu zájezdu.
Doporučený typ kola trekové, horské nebo horské s hladšími plášti
Povrch 95% asfalt, 5% šotolina
Organizace cyklovyjížděk Od průvodce dostanete barevnou mapu a itinerář doporučených cykloetap, přičemž na vyjížďku můžete vyrazit buď individuálně, nebo následovat průvodce, který pojede právě doporučenou trasu.
Přeprava kol Kola přepravujeme v zaplachtovaném cyklovleku, v němž jsou pevně uchycena do speciálních držáků. Pro úplně 100% ochranu je vhodné kolo chránit vhodným obalovým materiálem.
Cestovní doklady Do navštívených zemí nám stačí OBČANSKÝ PRŮKAZ. Ten však musí být vybaven strojově čitelnou zónou (dvouřádkový číselný a písmenkový kód na spodní části přední strany).
Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.

Zájezd najdete na stránkách CK KUDRNA