TIBET NA KOLE

zájezd ADVENTURA
Cyklistický přejezd Tibetu po Friendship Highway
Úvodní tři dny ve Lhase s návštěvou nejznámějších klášterů
Pět pětitisícových sedel, výhledy na šest osmitisícovek!
Výjezd do základního tábora Everestu (5200 m)
Noclehy v místních ubytovnách, mimo civilizaci ve stanech, doprovodné vozidlo

Cyklistika ve vysokých horách je zvláštní způsob meditace. Kdo něco podobného zažil, určitě ví, jak nicotné se zdají všechny běžné problémy a starosti ve srovnání s majestátem velehor. Aspoň měsíc nemyslet na nic jiného a domů se vrátit na první pohled pohublý a unavený, ale ve skutečnosti nesmírně odpočinutý a plný elánu. Kam jinam si zajet obnovit energii než do Tibetu?! Trasu Lhasa – Káthmándú projedeme celou na kolech, překonáme pět pětitisícových sedel včetně hlavního himálajského hřebene, navštívíme nejznámější i málo známé lámaistické kláštery a pokocháme se výhledy na šest osmitisícovek! Seznámíme se s tibetskou kulturou z její hezčí i z té odvrácené strany, užijeme si místního folkloru i nocí uprostřed pustiny. Po celou dobu strávenou na kolech s námi pojede auto se zavazadly, které vypomůže i cyklistům v případě indispozice.

PROGRAM ZÁJEZDU:

1.–2. den Letecky Praha–Peking; volný večer a aklimatizace po časovém posunu.
3. den Celodenní prohlídka Pekingu: procházka po náměstí Nebeského klidu (Tchien-an-men) a prohlídka tvz. Zakázaného města– nejrozsáhlejšího palácového komplexu na světě; návštěva chrámu Nebes – místo, kam se chodívali „synové nebes“ modlit za dobrou úrodu; nocleh v hotelu.
4.–6. den Lhasa a nejbližší okolí - dvouapůldenní výšková aklimatizace: návštěva paláce tibetského dalajlámy - Potály, poutní cesta, tržiště Barkhor, jedinečně zachovalé kláštery Sera, Gänden a Džokhang, bývalé letní sídlo dalajlámů Norbulinka.
7. den Začátek cyklistiky: přejedeme most přes Brahmaputru (3600 m), který bude nejnižším místem našeho tibetského putování, a další dny už neklesneme pod 4000 m.
8.–10. den První sedlo Gamba La (4800 m), posvátné azurově modré jezero Jamdrok (4400 m), první pětitisícové sedlo Karo La (5050 m), žně ve výšce 4600 metrů, dojezd do Gjance.
11. den Gjance - volný den: prohlídka kláštera Pelkor Chöde s jednou z největších stúp v Asii - Kumbum, pevnost nad starým tibetským městem.
12.–14. den Rozlehlým údolím do Žikace - tibetské město s tržištěm, ruiny impozantní pevnosti, sídlo pančenlámů - klášter Tašilhünpo; sedlo Tsuo La (4550 m), bývalé hlavní město Tibetu Sakja - tibetské město, starý a nový klášter.
15.–16. den Zastávka ve městě Lhace, sedlo Lhapka La (5220 m) se stády pasoucích se jaků, městečko Shegar.
17.–18. den Vjezd do NP Qomolangma, sedlo Pang La (5150 m) s dech beroucím výhledem na hlavní himálajský hřeben se čtyřmi osmitisícovkami v řadě!!!: Makalu, Lhotse, Everest a Čho Oju - mezi nimi Pumori a Chakung; křižovatka cest Tašizom, výjezd na kolech do Mt. Everest Base Camp (5200 m), nocleh u kláštera Rongpuk (4980 m).
19.–21. den Přes sedlo Nam La (5150 m) do Old Tingri (Gangkar) a pozvolné stoupání k hraničnímu hřebenu; vesnice Mimbu se zbytky strážního hradu, širokým údolím ve výšce kolem 4700 m ke smaragdovému jezeru Pekutso (4600 m) s výhledem na zasněžený vrchol nejnižší osmitisícovky Shisha Pangma (8012 m) a neskutečný hraniční hřeben Langtang.
22.–23. den Poslední stoupání do sedla Kongtanglamu (5236 m) - nejvyšší bod na naší trase a dále pozvolný sjezd do údolí Kirong (4200 m) a dále podél řeky Kirong Tsangpo (nepálská Trisuli) až na nepálskou hranici (1800 m).
24.–25. den Překročení nepálské hranice na přechodu Kirung-Rasuwa a pokračování v dlouhém sjezdu z ledových pustin až do horkých tropů; přibývá osídlení, projíždíme zajímavou tropickou krajinou; dojezd do Káthmándú a konec cyklistiky, zabalení kol.
26.–27. den Káthmándú a jeho největší pamětihodnosti: Svajambhunáth, náměstí Durbar, Pašupatináth, stúpa Buddhanáth a další; letecky návrat do Prahy.

Termín: 2. 9. – 28. 9. 2022
Počet dní: 27 dní
Základní cena: -4% 95 520 Kč First-minute sleva do 2.3.2022.
Obj. číslo: 21270201


Služby za příplatek: čínské vízum 3 300 Kč
V ceně zahrnuto: průvodce CK (při skupině 6 a více osob), místní anglicky hovořící průvodce po celou dobu v Tibetu, letenky vč. všech poplatků Praha-Peking-Lhasa/Káthmándú-Praha, veškeré transfery v Tibetu a Nepálu, doprovodné vozidlo na celé trase, 17x hotel/guest house, 1x trvale postavené stany v blízkosti base campu pod Everestem, 6x mimo civilizaci ve vlastních stanech, velký kuchyňský stan, variče a plynové bomby při kempování, povolení ke vstupu do Tibetu, vstup do NP Qomolongma, bakšiše místním průvodcům a řidičům, informační materiály.
V ceně nezahrnuto: poplatek za kolo na letu Peking–Lhasa zpravidla 25 až 40 USD, nepálské vízum - 30 USD, stravování, vstupy do památkových objektů a individuální doprava ve městech (zejména v Pekingu a Káthmándú)
Letenky: Cena zájezdu odpovídá letence se společností Emirates, která má váhový limit 30 kg a kolo vezme bez příplatku, pokud se i s ním do tohoto limitu vejdete; místní let Peking–Lhasa má limit 20 kg a nadváha za kolo se platí (viz výše).
Náročnost: Výprava je určena zkušeným cyklistům; denní dávky kilometrů a nastoupaných metrů nejsou nijak závratné, ale pohybovat se budeme téměř výhradně nad hranicí 4000 m!; průměrné denní ujeté kilometry jsou kolem 70, v rovinatých pasážích až 90 km za den; všechny věci poveze doprovodné vozidlo, které pomůže v případě indispozice nebo jiných komplikací. Na kole ujedeme celkem 1250 km a nastoupáme 10550 metrů.
Povrch a profil: Ačkoliv je nyní až 90% původně prašných cest na území Tibetu vyasfaltováno, doporučujeme horské kolo.
Klima: v Tibetu jasné počasí s krásnými výhledy, srážky spíše výjimečně; chladné noci (podle výšky 0 až -10 °C), ve dne až 20 °C; v Nepálu tropické klima.
Velikost skupiny: 4-10
Poznámka: Na zájezd je možné se hlásit nejpozději 6 týdnů před odletem! kvůli včasnému zajištění vstupního povolení do Tibetu a stále komplikovanějšímu procesu udělování čínských víz.
Nástupní místa: Praha
Pořadatel: CK Adventura
Očkování: Informace o doporučeném i povinném očkování do jednotlivých zemí najdete na stránce Očkování.
Cestovní pojištění: Nabízíme vám 3 varianty cestovního pojištění UNIQA: základní pojištění léčebných výloh a zavazadel K5Z (26 Kč / 51 Kč / den), nebo balíčky zahrnující pojištění stornopoplatků, úrazu a odpovědnosti: K5SZ se standardním limitem plnění (K5Z + 2,2 % ceny zájezdu) nebo navýšenou prémiovou variantu K10SZ ( 69 Kč/ den + 2,2 % ceny zájezdu). Podrobnosti na stránce Pojištění za příplatek.
Pokyny k leteckým zájezdům na kole: Potřebné informace o vybavení a organizaci najdete v souboru CYKLO LETECKY vseobecne pokyny 2021.pdf.
Travel Asistent pro letecké zájezdy: V ceně tohoto zájezdu je zahrnuta služba Travel Asistent, která vám v případě problémů s letem zajistí bezplatnou asistenční linku a následně po návratu i možnost vyřízení případné finanční kompenzace.

Zájezd najdete na stránkách CK ADVENTURA