LADÁKH NA KOLE

zájezd ADVENTURA
Vysokohorská cyklistika v horách budhistického Ladákhu
Lámaistické kláštery v údolí Indu i zapadlé horské vesničky
Přejezd nejvyššího silničního sedla na světě Khardung La (5359 m)
Podpora servisního týmu včetně plné penze a doprovodného vozidla
Ubytování v hotelech i v divočině v zapůjčených stanech

Mezi hřebeny Himálaje a Karákoramu leží těžko přístupný Ladákh – země hor a lámaistických klášterů s neopakovatelnou atmosférou nepřerušené tradice tibetského buddhismu. Severoindickému Ladákhu se někdy přezdívá "Malý Tibet“ a byl oblastí dlouho nepřístupnou. Místní obyvatelé viděli dříve přistávat letadlo než přijet auto. Hlavní město Léh, jehož královský palác představuje předlohu k daleko známějšímu paláci Potála v tibetské Lhase, se stane východiskem k prozkoumání západní i východní části Ladákhu. Program jsme připravili tak, abychom měli dostatek času aklimatizovat se na vyšší nadmořskou výšku a seznámit se s unikátní místní přírodou, kulturou i architekturou. Kompletní servis nám během programu zajistí místní osvědčená partnerská agentura včetně kuchaře, který nám při stanování v horách bude vařit plnou penzi.

PROGRAM ZÁJEZDU:

1.–2. den Letecky Praha-Dillí-Léh (3500 m); ubytování, odpočinek po cestě, odpolední aklimatizační procházka hlavním městem tzv. Malého Tibetu, někdejší významné křižovatky na hedvábné stezce.
3. den Přejezd busem do Bod Kharbu (3470 m); cestou návštěva dvou významných klášterů: v údolí Indu ležícího Čos-khor v Alčí s freskami a dřevořezbami z 11. století a půvabného buddhistického klášteru v Lamajuru položeného v bočním údolí ve výšce 3500 m; v podvečer dojezd na tábořiště u Bod Kharbu a sestavení kol.
4. den Vyjíždíme na kole po proudu řeky Kanji; vesnice Čiktan (3230 m) se smíšeným muslimsko-buddhistickým obyvatelstvem; při ústí řeky Kanji do Indu ve vesničce Sanjak vstupujeme do odlehlé oblasti Dah-Hanu, jež je v Ladákhu kulturně a etnicky výjimečná díky etniku Drok-Pa vyznávajícímu velmi starou formu buddhismu ovlivněnou animistickými kulty; nocleh ve vesnici Dah ve výšce 2800 m (45 km/ ^ 400 m/ rozbitý asfalt).
5.–6. den Hlubokým kaňonem proti proudu řeky Indus míříme do Takmačiku (2950 m) - jedné z nejkrásnějších vesnic v tomto údolí; cestou prohlídka neolitických skalních rytin a okouzlující vesnice Skurbučan s více než desetimetrovou sochou Guru Rimpočeho (53 km/ ^ 500 m/ asfalt); kempování na dvě noci v meruňkovém sadu ve vesnici; další den aklimatizační vyjížďka do bočního údolí dle chuti až do 4000 m, po cestě prohlídka vysoko v horách položených osad Barma (3300 m) a Goma (3800 m) (37 km/ ^ 1050 m/ asfalt, šotolina).
7. den Opouštíme údolí Indu a pitoreskní silnicí, která propojuje vysokohorské vesnice stoupáme do dvojice sedel Lago La (3830 m) a Mebtak La (3830 m); skvělá cyklistika se zde snoubí s etnografickými zážitky a monumentálními výhledy na hřeben okolních hor; nocleh v malebné osadě Hemis Šukpačan ve výšce 3700 m pod obrovskou sochou Buddhy (45 km/ ^ 900 m/ šotolina).
8. den Pokračujeme vysokohorskou krajinou přes tři sedla nad 3700 m; cestou návštěva významného kláštera v Likkiru (3740 m) založeného roku 1065, který obývá na sto mnichů; obrovská socha sedícího Buddhy shlíží dolů do údolí; nocleh v zelené oáze vesničky Ney (44 km/ ^ 900 m/ šotolina, asfalt).
9. den Ráno si prohlédneme významný klášter Basgo (3290 m) z 15. století; vyhlídkovou silnicí v údolí Indu se vracíme zpět do Léhu; fotogenická vyhlídka na soutok řek Indu a Zanskaru; poutní místo Pathar Sahib (49 km/ ^ 1100 m/ asfalt).
10. den Volný odpočinkový den v Léhu (3500 m): prohlídka a toulky starým městem, mohutný palác "malá Potála", moderní stúpa Šántí na vyhlídkovém kopci nad městem, klášter Namgjal Tsemo, nákupy suvenýrů na rušné tržnici.
11. den Královská etapa: 38-kilometrové stoupání s relativně mírným průměrným sklonem 5% do nejvyššího silničního sedla na světě Khardung La (5359 m) - podpora autobusu zajištěna; výhledy na sedmitisícové hřebeny pohoří Karákorám; téměř stejně dlouhý sjezd polopouštní krajinou až do vesnice Khardung (3970 m) (70 km/ ^ 1850 m/ převážně asfalt).
12. den Dokončení sjezdu ze sedla Khardung La (25 km/ ^ 100 m/ asfalt); cestou majestátní výhledy na ledovcové údolí řeky Shyok; zatáboření v raftové základně Khalsar na břehu řeky (3160 m); odpoledne výlet busem údolím řeky Shyok přes vesničku Diskit s mohutnou gompou až do Hundaru, kde můžeme pozorovat polodivoké velbloudy dvouhrbé v písečných dunách, zájemci mohou částečně na kole.
13.–14. den Závěrečné dva dny cyklistiky na náhorních pláních Karákorámu: z údolí Shyoku stoupáme opuštěnou asfaltkou k poslednímu tábořišti ve výšce 4100 m (43 km/ ^ 1200 m/ asfalt); následující den se přes druhé pětitisícové sedloWari La (5280 m) přehoupneme zpět do údolí Indu a nekonečným sjezdem dosáhneme poslední zastávky na naší trase - restaurace v Šakti (3700 m), odkud nás autobus dopraví posledních 45 km do Léhu; zabalení kol a závěrečný večírek (50 km/ ^ 1150 m/ převážně asfalt).
15.–16. den Letecky do Dillí; podle letového řádu fakultativně prohlídka největších zajímavostí, případně ubytování v hotelu; v noci nebo brzo ráno odlet do Prahy.

Termín: 13. 8. – 28. 8. 2022
Počet dní: 16 dní
Základní cena: -4% 57 504 Kč First-minute sleva do 13.2.2022.
Obj. číslo: 21202201


Služby za příplatek: indické vízum 1 100 Kč
V ceně zahrnuto: průvodce CK, letenka vč. všech poplatků Praha–Dillí–Praha a Dillí-Léh-Dillí, veškerá místní doprava a transfery, 4x skromný hotel se snídaní v Léhu, 1x homestay v Dha, zbylých 8 nocí na tábořištích v horách v zapůjčených stanech, 9x plná penze, 1x hotel v Dillí včetně dopravy z a na letiště, potřebná povolení pro oblast Dha Hanu a Nubra, informační materiály.
Letenky: Letecké spojení z Evropy do Léhu je celkem komplikované a nelze se vyhnout přestupu na jednom z indických letišť, což znamená přestup z mezinárodního na vnitrostátní terminál v Dillí a dvojí odbavení zavazadel. Váhové limity na odbavená zavazadla a zejména poplatky za přepravu kola budou upřesněny při rezervaci letenek. Tyto poplatky se mohou pohybovat mezi 0-150 EUR za jednu cestu. Budeme vás o nich informovat, až přistoupíme k rezervaci letenek.
Víza: Od roku 2016 mohou občané ČR za určitých podmínek obdržet indické elektronické turistické vízum (dále jen eTV). Standardní 30-ti denní vízum si u nás můžete objednat jako službu za příplatek. Pokud plánujete do Indie více cest, lze zažádat i o roční nebo pětileté vízum, jehož cena se však liší. V tomto případě nás o tom v dostatečném předstihu informujte.
Ubytování a stravování: Hotely jsou poněkud skromnější, spíše domáckého charakteru. Časté jsou výpadky elektrického proudu. V horách náš servisní tým připravuje kompletní tábořiště včetně postavení jídelního stanu vybaveného stolečky a židličkami, dále dvoumístných stanů na spaní a matrací. Pro zvýšení komfortu doporučujeme navíc vlastní karimatku a samozřejmě teplý spacák. Stravování je zajištěno formou plné penze, přičemž obědy jsou většinou balíčky.
Náročnost: Zájezd je ohodnocen nejvyšším stupněm obtížnosti z důvodu cyklistiky a noclehů ve vysoké nadmořské výšce (nad 4000 m), jež zvyšuje celkovou fyzickou i psychickou zátěž účastníků. Nicméně čistě cyklistická náročnost zájezdu odpovídá stupni 3, kromě dvou etap přes pětitisícová sedla Khardung La (10. den) a Wari La (14. den). Zde je zajištěna podpora autobusu a dopředu počítáme s tím, že se někteří účastníci budou chtít popovézt. Většina plánovaných etap vede po úzkých asfaltkách, cca 30% pojedeme po horských šotolinových cestách. Celkem ujedeme na kole během 10-ti dní cca 460 km a nastoupáme asi 10 tis. výškových metrů. Po celou dobu je k dispozici doprovodný autobus s dostatečnou kapacitou pro popovážení. Pro tento zájezd doporučujeme jednoznačně horské kolo.
Velikost skupiny: 6–15 účastníků
Poznámka: Informační schůzka se bude konat asi dva týdny před odjezdem. Zodpovíme na ní vaše dotazy, poradíme, jak si na zájezd dobře zabalit, a připomeneme, na co nezapomenout. Pokud se schůzky nezúčastníte, nevadí – veškeré důležité informace obsahují i podrobné pokyny, které obdržíte e-mailem asi měsíc před odjezdem.
Nástupní místa: Praha
Pořadatel: CK Adventura
Očkování: Informace o doporučeném i povinném očkování do jednotlivých zemí najdete na stránce Očkování.
Cestovní pojištění: Nabízíme vám 3 varianty cestovního pojištění UNIQA: základní pojištění léčebných výloh a zavazadel K5Z (26 Kč / 51 Kč / den), nebo balíčky zahrnující pojištění stornopoplatků, úrazu a odpovědnosti: K5SZ se standardním limitem plnění (K5Z + 2,2 % ceny zájezdu) nebo navýšenou prémiovou variantu K10SZ ( 69 Kč/ den + 2,2 % ceny zájezdu). Podrobnosti na stránce Pojištění za příplatek.
Pokyny k leteckým zájezdům na kole: Potřebné informace o vybavení a organizaci najdete v souboru CYKLO LETECKY vseobecne pokyny 2021.pdf.
Travel Asistent pro letecké zájezdy: V ceně tohoto zájezdu je zahrnuta služba Travel Asistent, která vám v případě problémů s letem zajistí bezplatnou asistenční linku a následně po návratu i možnost vyřízení případné finanční kompenzace.

Zájezd najdete na stránkách CK ADVENTURA