ALTAJ NA KOLE

zájezd ADVENTURA
Nespoutanou divočinou hor, stepí a řek v podhůří Altaje
Lodí po Těleckém jezeře
Sibiřská města Barnaul a Gorno-Altajsk
Táboření v kempech nebo divočině s polopenzí od místního kuchaře

Slovo Altaj musí v každém cestovateli vyvolat chvění dálek. Nejvyšší sibiřské pohoří, z jehož ledovců se rodí veletok Ob, přitahuje i etnograficky díky národu Altajců a jejich kultuře. Nejvíce nás však uchvátí příroda. Čtyřtisícové hory se zvedají ze sibiřských plání a vytvářejí srážkový stín pro podhorské stepi. Lesy se střídají s rozlehlými travinami a v hlubokých kaňonech burácejí vody divokých řek. V nespoutané přírodě si budeme bohatě vychutnávat táboření v divočině, večerní posezení u ohně a cyklistiku si zpestříme i několika krátkými pěšími výlety.

PROGRAM ZÁJEZDU:

1.–3. den Letecky Praha–Barnaul s přestupem v Moskvě; přesun autobusem do Gorno-Altajska (registrace); úvod do života Altajců v nově rekonstruovaném Národním muzeu Altaje s ucelenou historickou, uměleckou, přírodovědeckou a etnografickou sbírkou včetně slavné „ledové princezny Altaje“; transfer k Těleckému jezeru do vesničky Artybaš; sestavení kol.
4.–5. den Půldenní plavba přes Tělecké jezero do Balykči; na kole proti proudu azurové řeky Čulyšman terénní cestou vedoucí dnem hlubokého kaňonu lemovaného dvouapůltisícovými vrcholy; cestou vodopády, divoké peřeje a nespočet možností koupání, fakultativně plavba lodičkou a pěší výlet na skalní útvar Kamenné hřiby s velkolepým výhledem na famózní kaňon Čulyšmanu (75 km/730 m/2 dny/terénní cesta).
6.–7. den Stoupání na hranu kaňonu do sedla Katu Jaryk (1219 m)s velkolepou vyhlídkou; terénní cestou do typické altajské vesnice Ulagan; návštěva Pazyryckých kurganů (archeologické lokality světového významu); Ulaganské sedlo–nejvyšší bod naší trasy (2070 m) a mírný sjezd po náhorní planině zaplněné stovkami malých jezer (86 km/2520 m/2 dny/terénní cesta a částečně asfalt).
8. den Sjezd z jezerní kotliny do údolí řeky Čuji; v malé horské osadě Aktaš se napojíme na legendární Čujský trakt - téměř tisícikilometrovou horskou silnici spojující Novosibirsk s Mongolskem; po proudu řeky Čuji až k jejímu soutoku s Katuní; cestou pískovcová soutěska Červená brána, prehistorické skalní rytiny v oblasti Kalbak Taš, vodopád Sirlak, kolmá skalní stěna Bjelyj Bom v nejužším místě Čujského traktu, divoké peřeje Turbína, Horizont a Begemont (102 km/680 m/převážně nový asfalt).
9. den Okolí soutoku Katuně (hlavní zdrojnice Obu) s Čujou a Argutem - výlet na kole i pěšky po skalách a stepních terasách nad soutěskami mohutných divokých řek nebo odpočinek (0-21 km).
10. den Po Čujském traktu širokým údolím Katuně i po hraně kaňonu; vesnice Iňa s absurdní sochou Lenina připomínající tvarem budhistickou stúpu a s mostem stavěným vězni z gulagu; dále přes Čiketamanský průsmyk (1267 m) až do Šašikmanu (87 km/1230 m/ nový asfalt).
11.–13. den Opouštíme Čujský trakt a užíváme si naturálního altajského venkova stranou hlavních tras ; přes Jaboganský průsmyk (1492 m) sedlo Kukuja (1250 m) se po vedlejších silničkách vedoucích střídavě zemědělskou krajinou a hlubokými lesy blížíme zeleným podhůřím Altaje zpět do civilizace (215 km/2730 m/3 dny/střídavě šotolina a asfalt).
14.–15. den Přejezd do Barnaulu, podvečerní prohlídka jednoho z nejstarších měst Sibiře ležícím na veletoku Ob; nocleh; další den ráno letecky přes Moskvu do Prahy.

Termín: 9. 7. – 23. 7. 2022
Počet dní: 15 dní
Základní cena: -4% 38 304 Kč First-minute sleva do 9.1.2022.
Obj. číslo: 21051201


Služby za příplatek: ruské vízum 2 900 Kč
V ceně zahrnuto: průvodce, letenka vč. všech poplatků Praha–Barnaul–Praha, pozemní transfery a terénní vozidlo na bagáž, 4x penzion/horská chata se snídaní (Gorno Altajsk, Artybaš, Malinový Ostrov, Barnul), 9x ubytování ve vlastních stanech v kempech nebo tábořištích, 9x polopenze připravovaná místním kuchařem při kempování, informační materiály.
V ceně nezahrnuto: letecká přeprava kola – asi 2x 100 EUR (platí se na letišti při odbavení). Výši poplatků nemůžeme nijak ovlivnit, proto nejsou zahrnuty v ceně zájezdu a jejich případnou změnu je třeba akceptovat.
Letenky: Pro tento zájezd využíváme leteckou společnost Aeroflot. Kolo můžeme zabalit do kartonové krabice, kterou budeme mít k dispozici i pro zpáteční cestu.
Doprava: transfer autobusem z Barnaulu do Artybaše a z Malinového ostrova do Barnaulu, doprovodné vozidlo během cyklistiky pro zavazadla a případné indisponované jednotlivce během celého cykloprogramu.
Ubytování a stravování: V oblastech, ve kterých se budeme pohybovat, turistická infrastruktura velmi pokulhává. Je potřeba se na to dopředu, zejména psychicky, připravit. Hotely v Gorno-Altajsku a Barnaulu jsou velmi pěkné. V Artybaši a na Malinovém ostrově budeme ubytováni v turistických chatách. Ostatní noci jsou plánované pod stanem a to buď v kempech, nebo na volných tábořištích. V některých kempech bude na místě možné dokoupit si chatičku (celkem asi 3x), kterou bohužel nelze zajistit dopředu. Při táboření v přírodě se hygiena řeší koupelí v řece nebo potoce. Minimálně 1x lze dokoupit baňu (parní lázeň).
Náročnost: Celkem na kole ujedeme asi 565 km a nastoupáme cca 9000 výškových metrů. Z poloviny budeme jezdit po šotolinových a kamenitých horských cestách, zbytek tras povede po asfaltu. V úseku Aktaš–Siškman na Čujském traktu je nutné počítat se zvýšeným provozem aut, neboť je to hlavní zásobovací trasa do Mongolska.
Povrch a profil: Na tento zájezd doporučujeme jednoznačně pouze horské kolo, nicméně zkušení jedinci mohou celou trasu absolvovat i na kole trekovém. V tomto případě je však nutné počítat s určitým diskomfortem během jízdy.
Velikost skupiny: 9–15 účastníků
Nástupní místa: Praha
Pořadatel: CK Adventura
Očkování: Informace o doporučeném i povinném očkování do jednotlivých zemí najdete na stránce Očkování.
Cestovní pojištění: Nabízíme vám 3 varianty cestovního pojištění UNIQA: základní pojištění léčebných výloh a zavazadel K5Z (26 Kč / 51 Kč / den), nebo balíčky zahrnující pojištění stornopoplatků, úrazu a odpovědnosti: K5SZ se standardním limitem plnění (K5Z + 2,2 % ceny zájezdu) nebo navýšenou prémiovou variantu K10SZ ( 69 Kč/ den + 2,2 % ceny zájezdu). Podrobnosti na stránce Pojištění za příplatek.
Pokyny k leteckým zájezdům na kole: Potřebné informace o vybavení a organizaci najdete v souboru CYKLO LETECKY vseobecne pokyny 2021.pdf.
Travel Asistent pro letecké zájezdy: V ceně tohoto zájezdu je zahrnuta služba Travel Asistent, která vám v případě problémů s letem zajistí bezplatnou asistenční linku a následně po návratu i možnost vyřízení případné finanční kompenzace.

Zájezd najdete na stránkách CK ADVENTURA