LITVA, LOTYŠSKO A ESTONSKO NA KOLE

zájezd ADVENTURA
Jednodenní nenáročné cyklovýlety malebnou krajinou
Ubytování v pensionech, hostelech nebo chatkách
Prohlídky hlavních pobaltkých měst - Tallin Riga Vilnius
Moře a křišťálově čistá jezera - koupání a relaxace
Národní parky, přírodní rezervace, skanzeny

Pojďme společně objevit tajemství a mýty zahalené země na břehu Baltského moře. Připomeňme si divokou historii pohanských kmenů a křižáckých rytířů. Poznejme tři malé sympatické země, které to v minulosti neměly jednoduché a teď se ze všech sil snaží všechno dohnat. Během našeho putování si zajezdíme na kole nedotčenou přírodou nejkrásnějších vnitrozemských i přímořských národních parků. Dotkneme se nejzajímavějších míst jejich historie, samozřejmě si prohlédneme i všechna tři hlavní města. Nevynecháme ani vesnice s lidovou architekturou, dřevěnými kostelíky, vodními a větrnými mlýny, řádové křižácké hrady a zříceniny. Podíváme se na ostrov Saaremaa, zbude čas i na odpočinek s koupáním v Baltském moři a ve Finském zálivu. Program zájezdu je rovnoměrně rozvržený a není stavěn pro vyhraněné cyklisty. Celé dny věnované cyklovýletům v národních parcích se střídají se dny, které strávíme prohlídkou měst a kulturních památek, mezi nimiž budeme přejíždět autobusem.

PROGRAM ZÁJEZDU:

1. den Odpolední odjezd, noční přejezd přes Polsko.
2. den Cyklistika v polském NP Wigry; pohodová cyklistika v malebné krajině plné jezer a hlubokých lesů, po trase návštěva kamaldulského kláštera na poloostrově uprostřed jezera Wigry (47 km).
3. den Nejznámější litevský ostrovní hrad Trakai a hlavní město Litvy Vilnius, nádherná ukázka barokní architektury, starý hrad s Gedyminovou věží, bohémská čtvrť Užupis; přesun na sever do NP Aukštaitijos (den bez kol).
4. den Celodenní cyklistika kolem průzračných jezer v NP Aukštaitijos, vesničky s vodními mlýny, dřevěnými kostelíky, originální dřevěné skulptury, včelařské muzeum, koupání v jezerech (30–70 km).
5. den Přejezd do Lotyšska, hanzovní město Riga na řece Daugava, gotický Rižský dóm, slavné domy Tři bratři, návštěva Rižské tržnice LIDO – večeře ve vlastní režii – ochutnávka místních produktů a specialit; navečer přejezd autobusem do nedalekého NP Gauja (den bez kol).
6. den Cyklistika v údolích NP Gauja – město Sigulda, řádové hrady Sigulda, Turaida a Krimulda (30–100 km), alternativně možnost pěšího výletu (cca 20 km) nebo plavba na kanoi po řece Gauja (cca 25 km).
7. den Ranní přesun busem do Estonska na ostrov Saaremaa, po cestě prohlídka větrných mlýnů v Angla, kráteru po dopadu meteoritu v Kaali a hradu ve městě Kuressaare, ubytování.
8. den Saaremaa – cyklovýlet po ostrově – mlýny Mama a Pappa, útesy Panga, rybářské vesničky, skanzen ve Viki a objevování bludných balvanů.
9. den Ráno přesun busem do Tallinnu, odpolední prohlídka historického centra Tallinu a jeho mohutných hradeb, fakultativně návštěva námořního muzea; večeře ve vlastní režii v místní tržnici, navečer krátký přejezd na východ do NP Lahemaa.
10. den Cyklistika podél moře v NP Lahemaa, rybářské vesničky, osamělé majáky a malebný přístav Käsmu, pro zájemce zřícenina křižáckého hradu Toolse (50 km); noční přesun zpět do Litvy.
11. den Dopoledne příjezd na Kurskou kosu a celodenní cyklovýlet – kopec čarodějnic v Juodkrantés s desítkami vyřezávaných soch, procházka po písečných dunách, kouzelný přístav Nida, koupání, relaxace a ochutnávka rybích specialit.
12. – 13. den Ráno přejezd do skanzenu Rumšiškés u Kaunasu, prohlídka skanzen na kolech, večer odjezd zpět do ČR. Příjezd do Prahy v odpoledních hodinách.

Termín: 5. 8. – 17. 8. 2022
Počet dní: 13 dní
Základní cena: -4% 19 190 Kč First-minute sleva do 5.2.2022.
Obj. číslo: 11471201


Služby za příplatek: Povinný příplatek za elektrokolo (omezený počet) 500 Kč
Pro osoby starší 65 let nabízíme slevu.
Připojištění karantény Covid-19 338 Kč
V ceně zahrnuto: průvodce, doprava autobusem s cyklovlekem, 9x ubytování v chatkách, 10x snídaně, 9x večeře, potřebné mapy, pojištění léčebných výloh a stornopoplatků.
V ceně nezahrnuto: vstupné do památkových a jiných objektů, degustace, 2x večeře
Doprava: autobus s cyklovlekem, 2x zpáteční trajekt (na ostrov Saaremaa a na Kurskou kosu).
Ubytování: Ubytování je zajištěno v chatkách a hostelech na vícelůžkových pokojích dle místních možností
Stravování: 10x snídaně 7x večeře - na místě připravované naším kuchařem, 2x místní večeře; 2x večeře formou samostatného občerstvení v místních tržnicích či restauracích, stravování začíná večeří druhý den zájezdu a končí večeří v den odjezdu. V případě potřeby (např. v přesunových dnech nebo při pozdním dojezdu do kempu) může být večeře zaměněna za oběd a snídaně poskytnuta formou balíčku.
Povrch a profil: asfalt, šotoliny, lesní cesty se ztvrdlým pískem, rovinatý profil.
Velikost skupiny: 25–44 účastníků.
Nástupní místa: Praha, Hradec Králové, Olomouc, Ostrava
Pořadatel: CK Adventura
Připojištění karantény Covid-19: Nabízíme vám nové cestovní připojištění na evropské zájezdy, které kryje náklady na ubytování i náhradní dopravu v případě karantény v zahraničí. Zároveň rozšiřuje i pojištění storen o případ, kdy nebudete vpuštěni do dopravního prostředku s ohledem na zdravotní rizika související s onemocněním Covid-19. Připojištění můžete objednat jako doplňkovou službu od 26 Kč/den.
Pokyny k autobusovým zájezdům na kole: Potřebné informace o vybavení a organizaci najdete v souboru CYKLO BUSEM Vseobecne pokyny 2021.pdf.

Zájezd najdete na stránkách CK ADVENTURA